CEA Officers Grand Lodge Officers State Committeemen State PER Association Past State Presidents

 

The 2017-2018 State Directory

(As of  November 11, 2017)

CEADirectoryCover
 

Mailing Labels & Letterhead click here!

 

The CEA Bylaws with Revisions!

The Committee Chairman Handbook!

 

State President Donna L. Wallace PDD

 

 

Seated, State President Donna L. Wallace PDD.  Left to right, Vice President Micheal Stewart PDD - East, Vice President Micheal Bonini - Central, Vice-President David Acanfora PDD - Coastal, Vice President James Sabio PDD, PGLC - Northwest

 

Connecticut Elks Association Officers for the 2017-2018 Fraternal Year

State President 

Donna L. Wallace PDD

Willimantic Lodge 

Vice President Coastal

David J. Acanfora PDD

Bridgeport Lodge

Vice President Central

Michael A. Bonini PDD

Wallingford Lodge

Vice President Northwest

James Sabio PGLC, PDD Naugatuck Lodge
Vice President East

Michael R. Stewart PDD

Putnam Lodge

State Secretary

Philip R. Stender Sr. PDD

Manchester Lodge

Treasurer

James Money PDD

Bridgeport Lodge

Trustee - Coastal

Matthew C. Frankel PDD

Bridgeport Lodge
Trustee - East

Joseph Mingoia PDD

Groton Lodge
Trustee - at Large

John P. Simko PDD

Derby Lodge
Trustee - Central Dennis Claffey PDD

Glastonbury Lodge

Trustee - Northwest

James Coley PDD

Bristol Lodge

Chaplain

Darren Lawlor PER

Branford Lodge

Tiler

Andrea Ruimerman PER

Meriden Lodge

Sergeant at Arms

Pete Nelson PDD

Manchester Lodge

Inner Guard

Kathleen Ackerman PDD

Middletown Lodge

Organist

Joseph Trovarelli Jr., PDD

Bridgeport Lodge

 

 

 Grand Lodge Officers

Jurisdictional Head

Hon. David R. Carr, Past Grand Exalted Ruler

Ticonderoga, NY Lodge

Grand Trustee

 

Hon. Robert W. Hansen PGIG PGLCC PSP PDD

 

New Britain Lodge

 Special Deputy Grand Exalted Ruler

Richard M. Palanzo  PGLCC PSP PDD

Danbury Lodge

Grand Lodge Committeeman Auditing & Accounting 

William J. Chinn, Jr. PSP PDD

 

Danbury Lodge 

District Deputy GER Central District

Vincent Alianiello, Jr.  DDGER

 

Glastonbury Lodge

District Deputy GER Coastal District

Bonnie Mullin DDGER

New Haven Lodge

District Deputy GER East District

Arthur Brault DDGER

Willimantic Lodge

District Deputy GER Northwest District

Donald Woscyna DDGER

New Britain Lodge

 

 

State Committees

COMMITTEE

STATE CHAIRMAN

DISTRICT CHAIRMEN

Central

Coastal

East

Northwest

Americanism

Suzanne Novaco, PER

Shari Dziekan, PER

 

Jenn Audette

Denise Johnson PER

Auditing/Business Practices

Steve Gagnon PER

Peter Fusco

Edward Baranyai PDD

Henry Nichols PER

Wayne Landry

Bowling Tournament

Louise Lee PER

Jamie Parr, PER

Mary Ellen Patchell, PER

Albert LeFleur PER

Justin Fedler
Connecticut Elks Association Charities, Inc. Joann Donnel PER   Dena Jacques   Zeena Tawfik

 

COMMITTEE  1 Year 2 Year

3 Year

4 Year

5 Year

Convention Site Selection

  Leon Zahaba, PGLC, PSP, PDD

Hon. Robert Hansen, Grand Trustee, PSP, PDD Jan Wankowicz, Sr., PSP PDD Peter H. Freiler, PSP PDD Terrance P. Ford, PSP, PDD

 

COMMITTEE Convention Coordinator - East

East

Coastal

Coastal

Central

Convention Operations

 Kory Marvasti Jennifer Audette Matt Frankel, PDD Alan A. Baranyai PSP PDD Peter H. Freiler, PSP PDD

 

COMMITTEE

STATE CHAIRMAN

DISTRICT CHAIRMEN

Central

Coastal

East

Northwest

Credentials John F. Mancini PER Kathleen Ackeerman PDD Janet Zimmerman PER Sandra Hirth PER Beverly Belzarin

Drug Awareness

Lisa Berthiaume PER

Julie Goode ER

Shelia Parizo

Patricia Miller

Marlene Madzek PDD

Elks National Foundation

James Money PDD

Robert Claffey, PDD

Anthony Gorlewski PDD

Richard Kozek PDD

Laurie Bessette

Elks Training Program

Edward Baranyai PDD

Vincent Alianiello, Jr. DDGER

Bonnie Mullin DDGER

Arthur Brault DDGER

Donald Woscyna DDGER

Golf Tournament

Charles Rhodes PER

Butch Tangredi

Matt Frankel, PDD

Michael J. Barta PSP, PDD

Timothy C. Angell PSP PDD

Government Relations

Matt Frankel, PDD

Dennis Claffey PDD

Joseph Trovarelli, PDD

Ross Parker PER

Owen Quinn PER

Hoop Shoot

Michael Stewart, PDD

George Gilhuly

Dave Nagy

Mary Hill

James/Jean Weingart (Co-Chair)

Laws

Leon Zahaba, Jr., PGLC, PSP, PDD

Peter H. Freiler, PSP ,PDD

James Carroll PSP, PDD

Steve Ferraro PSP PDD

Hon. Robert Hansen Grand Trustee, PDD, PSP

Lodge Activities / Community Welfare

Sandra Hirth PER

Thomas Smith

Raymond Dunbar PER

Lysa Molnar PER 

Wanda Reiff PER

Major Projects

Darren Lawler, PER

Seth Miller, PER Alcia Dunbar

Lysa Molnar, PER

Kathleen Botsacos PER

Membership

Andrew Caporossi PDD

Michael A. Bonini PDD

 

Ross Parker PER

Karen Papp PER

Public Relations

John Simko PDD

Kathleen Ackeerman PDD

Shelia Parizo

Joshua Gray

Steve Maheu PER

Ritualistic

Pete Nelson PDD

Michael Bonini PDD

Bonnie Mullen DDGER (Contact Only)

Robert Brown PER

Robert Ferone, PDD

Safety & Accident Prevention

Michael Johnson PDD

Thomas Erdos, PDD

William Baxter, PER

Pat Christadore, PER

 

Scholarship

State

Elizabeth Thisdale, PER

Henry Koritkowski

Daniel Skiba, PSP, PDD

Jim Money, PDD

  William Coley

Central

David Pierson

Robert Claffey, PDD

Vincent J. Alaniello Jr., DDGER

Bob Swick

 

Coastal

Dave Beaton, PER

 

Trish Robles

James Coffey

Alicia Dunbar

East

Pat Smith

Jennifer Loring PER

Ross Parker, PER

Sandra Hirth PER

James Benoit PER

Northwest

 Jennifer Botsacos

Walter Makarewicz PER  

 

 

Soccer Shoot

Bruce Lavery

George Gilhuly

Michael Jaber PER

Mary Hill

Thomas Matthews ER

Special Olympics

Frank DeFazio, PDD

Carl Gorman PER

Janet Vergason PER

Cindy Dalterio

Philip Roy

Veterans Service

Rick Berthiaume PER

Raymond Lilley II PER

John Franco PER

Gerry Gallo PER

Lynn Connolly

Website

Peter H. Freiler, PSP ,PDD

Dennis Claffey, PDD

Robert Magowan, PER

Joshua Gray Jennifer Bouchard

Youth Activities

Diane Robinson ER Barbara Miller

Margaret Maillet

 

Kathleen Ganon

Scouting Coordinator: Karen Forsyth PER

 

 

 

Connecticut Elks PER Association Officers

 

President: Kathleen Ackerman, PDD Middletown Lodge No. 771
1st Vice President: Dave Lemoine, PER Bristol Lodge No. 1010
2nd Vice President: Sandra Hirth, PER New London Lodge No. 360
3rd Vice President: John P. Simko, PDD Derby Lodge No. 571
4th Vice President: Seth Miller, PER Middletown Lodge No. 771
Secretary: Robert Ferone Sr., PDD New Britain Lodge No. 957
Treasurer: Edward Baranyai, Jr., PDD Bridgeport Lodge No. 36
Chaplain: John Franco, PDD Branford Lodge No. 1939
Sergeant at Arms:    
Inner Guard: Denise Johnson, PER Southington Lodge No. 1669

 

 

Past State Presidents of the Connecticut Elks Association

Year

President

Lodge Name

 

1930 - 1931

Martin J. Cunningham 

Danbury Lodge No. 120

*

1931 - 1932

Martin J. Cunningham 

Danbury Lodge No. 120

*

1932 - 1933

Roy R. Powers 

Hartford Lodge No. 19

*

1933 - 1934

John F. Pickett 

Middletown Lodge No. 771

*

1934 - 1935

William H. Flood 

New Haven Lodge No. 25

*

1935 - 1936

William W. Hickey 

Willimantic Lodge No. 1311

*

1936 - 1937

John J. Nugent 

Ansonia Lodge No. 1269

*

1937 - 1938

William S. Murray 

Norwich Lodge No. 430

*

1938 - 1939

Robert Cunningham 

Danbury Lodge No. 120

*

1939 - 1940

William M. Scully 

Meriden Lodge No. 35

*

1940 - 1941

Andrew F. McCarthy 

New London Lodge No. 360

*

1941 - 1942

Frank M. Lynch 

New Haven Lodge No. 25

*

1942 - 1943

Arthur J. Roy 

Willimantic Lodge No. 1311

*

1943 - 1944

William Hession 

Derby Lodge No. 571

*

1944 - 1945

Clarence J. McCarthy 

Rockville Lodge No. 1359

*

1945 - 1946

James M. Reardon 

New London Lodge No. 360

*

1946 - 1947

James T. Welch 

Bridgeport Lodge No. 36

*

1947 - 1948

George Grasser 

Wallingford Lodge No. 1365

*

1948 - 1949

Thomas J. Clark 

Greenwich Lodge No. 1150

*

1949 - 1950

Thomas O'Loughlin 

Hartford Lodge No. 19

*

1950 - 1951

Henry J. Bergman 

Norwalk Lodge No. 709

*

1951 - 1952

Louis J. Olmstead 

Southington Lodge No. 1669

*

1952 - 1953

Daniel F. Foley 

Norwich Lodge No. 430

*

1953 - 1954

Samuel Annunziato 

Stamford Lodge No. 899

*

1954 - 1955

Thomas F. Winters 

Bristol Lodge No. 1010

*

1955 - 1956

Merritt Ackerman 

Middletown Lodge No. 771

*

1956 - 1957

Edwin J. Maley 

New Haven Lodge No. 25

*

1957 - 1958

A. Clayton Weisner 

Meriden Lodge No. 35

*

1958 - 1959

George J. Caillouette 

Manchester Lodge No. 1893

*

1959 - 1960

John J. Gillespie 

Bridgeport Lodge No. 36

*

1960 - 1961

John W. Winn 

Winsted Lodge No. 844

*

1961 - 1962

Robert H. Hullivan 

New London Lodge No. 360

*

1962 - 1963

Jack P. Windt 

Bridgeport Lodge No. 36

*

1963 - 1964

Michael Kiro 

East Hartford Lodge No. 2063

*

1964 - 1965

Gilbert A. Rich 

Southington Lodge No. 1669

*

1965 - 1966

George R. English 

Manchester Lodge No. 1893

*

1966 - 1967

Thomas M. Newton 

Greenwich Lodge No. 1150

*

1967 - 1968

Harrison Berube 

New Haven Lodge No. 25

*

1968 - 1969

Louis G. Triano 

Naugatuck Lodge No. 967

*

1969 - 1970

Francis G. Adams 

New London Lodge No. 360

 

1970 - 1971

Henry E. Kuryla 

Milford Lodge No. 1589

*

1971 - 1972

Francis J. Adams 

Branford Lodge No. 1939

*

1972 - 1973

Francis P. Hines 

Bristol Lodge No. 1010

*

1973 - 1974

Clifford R. Gasparini 

Westbrook Lodge No. 1784

*

1974 - 1975

Andrew M. James 

Fairfield Lodge No. 2220

*

1975 - 1976

Edward J. Szewczyk 

Enfield Lodge No. 2222

 

1976 - 1977

Francis A. Joyce

New Britain Lodge No. 957

*

1977 - 1978

George W. Lambert 

Norwich Lodge No. 430

*

1978 - 1979

Lawrence Volpe

Bridgeport Lodge No. 36

*

1979 - 1980

Francis R. Reinholz

East Hartford Lodge No. 2063

*

1980 - 1981

Joseph D. Palmer

Naugatuck Lodge No. 967

*

1981 - 1982

Alan W. Lyon

Willimantic Lodge No. 1311

*

1982 - 1983

Douglas G. Murray

Milford Lodge No. 1589

**

1983 - 1984

William M. Cullen

Hamden Lodge No. 2224

*

1984 - 1985

Angelo A. Rubbo

Waterbury Lodge No. 265

*

1985 - 1986

Charles W. Lusk

New London Lodge No. 360

*

1986 - 1987

William E. Miller

Danbury Lodge No. 120

 

1987 - 1988

James V. Lee III

Wallingford Lodge No. 1365

 

1988 - 1989

Joseph L. Paoli

Meriden Lodge No. 35

 

1989 - 1990

Leon R. Zahaba Jr.

Manchester Lodge No. 1893

 

1990 - 1991

Charles M. Carroll

Bridgeport Lodge No. 36

 

1991 - 1992

Angelo DiGianni 

Hartford Lodge No. 19

*

1992 - 1993

Thomas Murrone 

Bristol Lodge No. 1010

*

1993 - 1994

William J. Denvir 

Westbrook Lodge No. 1784

*

1994 - 1995

Warren E. Tingley 

Fairfield Lodge No. 2220

*

1994 - 1995

Charles M. Carroll

Bridgeport Lodge No. 36

 

1995 - 1996

Joseph F. Bradley 

Wethersfield/Rocky Hill  Lodge No. 2308

*

1996 - 1997

Hon. Robert W. Hansen 

New Britain Lodge No. 957

 

1997 - 1998

Robert J. Janovic 

New London Lodge No. 360

 

1998 - 1999

Richard M. Palanzo 

Danbury Lodge No. 120

 

1999 - 2000

Donald A. Bunnell 

Wallingford Lodge No. 1365

*

2000 - 2001

James E. Desmarais Sr.

Naugatuck Lodge No. 967

 

2001 - 2002

George J. Godard Jr.

Groton Lodge No. 2163

 

2002 - 2003

James R. Carroll

Milford Lodge No. 1589

 

2003 - 2004

Philip L. Wilson

Hamden Lodge No. 2224

 

2004 - 2005

Timothy C. Angell

Winsted Lodge No. 844

 

2005 - 2006

Frank J. Hegedus

Danielson Lodge  No. 1706

 

2006 - 2007

Alan A. Baranyai

Bridgeport Lodge No. 36

 

2007 - 2008

Gaetano 'Buddy' Patrizzi

Wethersfield/Rocky Hill No. 2308

 *

2008 - 2009

Dennis R. DiMauro

New Britain Lodge No. 957

 *

2009 - 2010

Daniel Skiba

Rockville Lodge No. 1359

 

2010 - 2011

William J. Chinn Jr.

Danbury Lodge No. 120

 
2011 - 2012 Steven S. Ferraro

Windsor Lodge No. 2060

 
2012 - 2013 Terence P. Ford

Naugatuck Lodge No. 967

 
2013 - 2014 Michael J. Barta

Danielson Lodge No. 1706

 
2014 - 2015 Jan A. Wankowicz, Sr.

MilfordLodge No. 1589

 
2015 - 2016 Peter H. Freiler

Hamden Lodge No. 2224

 
2016 - 2017 Jonathan W. Arthur

Waterbury Lodge No. 265

 

* - Deceased         ** - Expelled