CEA Officers Grand Lodge Officers State Committeemen State PER Association Past State Presidents

 

The 2019-2020 State Directory

(As of July 24, 2019 at 6:09pm)

 

CEADirectoryCover
 

Mailing Labels & Letterhead click here (2019-2020)

If you notice any incorrect information on this page, re-enter your information here.  

The CEA Bylaws with Revisions!

The Committee Chairman Handbook!


(State Vice-Presidents and the State President:  left to right, Jim Money, PDD, Mike Stewart, PDD, President Mike Bonini, PDD, James Sabio, PDD, and Kathy Acerman, PDD)

Connecticut Elks Association Officers for the 2019-2020 Fraternal Year

 

State President 

Michael A. Bonini PDD

Wallingford Lodge

Vice President Northwest

James Sabio PGLC, PDD Naugatuck Lodge
Vice President East

Michael R. Stewart PDD

Putnam Lodge
Vice President Coastal

James Money PDD

Bridgeport Lodge

Vice President Central

Kathleen Ackerman, PDD

Middletown

State Secretary

Philip R. Stender Sr. PDD

Manchester Lodge

Treasurer

Matthew C. Frankel PDD

Bridgeport Lodge

Trustee - at Large (Chair)

John P. Simko PDD

Derby Lodge
Trustee - Central Dennis Claffey PDD

Glastonbury Lodge

Trustee - Northwest

James Coley PDD

Bristol Lodge
Trustee - Coastal

Edward Baranyai PDD

Bridgeport Lodge
Trustee - East

Arthur Brault PDD

Willimantic Lodge

Chaplain

Michael Johnson, PDD

Southington Lodge

Tiler

Robert Magowan, PER

Milford Lodge

Sergeant at Arms

Raymond Lilley, PER

Wallingford Lodge

Inner Guard

Peter Nelson, PDD

Manchester Lodge

Organist

Joseph Trovarelli Jr., PDD

Bridgeport Lodge

 

 

Grand Lodge Officers

State Sponsor

David R. Carr, Past Grand Exalted Ruler

Ticonderoga, NY Lodge

 Grand Lodge Committeeman Auditing & Accounting

William J. Chinn, Jr. PSP PDD

Danbury Lodge

 Special Deputy Grand Exalted Ruler

Richard M. Palanzo  PGLCC PSP PDD

Danbury Lodge

District Deputy GER Central District

Donald Percoski, DDGER

 

Enfield Lodge

District Deputy GER Coastal District

Darren (Howie) A. Lawler, DDGER

Branford Lodge

District Deputy GER East District

Joann R. Donnel, DDGER

Groton Lodge

District Deputy GER Northwest District

Andrea M. Ruimerman, DDGER

Meriden Lodge

 

Past Grand Lodge Officers

Past Chief Justice of the Grand Forum

Gerard Eisenman PDD

Bridgeport Lodge

Past Chairman Board of Grand Trustees

Robert W. Hansen PGIG PGLCC PSP PDD

New Britain Lodge


State Committees

Committee State Chairman District Chairmen
Central Coastal East Northwest
Americanism Arthur Brault PDD Cathie Martus PER William Russell III ER Dan Shea PER Denise Johnson PER

 

Committee Chairman At-Large At-Large At-Large At-Large
Business Practices & Elks Training Vincent J. Alainello PDD Peter Freiler PSP      
Committee Chairman At-Large At-Large At-Large At-Large
Connecticut Elks Charities 501c3 Donna Wallace PSP Zeena Tawfik Vacant Vacant Vacant
Committee State Chairman Central Coastal East Northwest
Annual Bowling Tournament Louse Lee PER Jamie Parr PER Mary Ellen Patchell PER Albert LaFleur PER Justin Fedler PER
Annual Golf Tournament Charles Rhodes PER Paul Orlando Vacant Michael J. Barta PSP, PDD Timothy C. Angel PSP, PDD
Major Projects Programs Justin Fedler PER Seth Miller PER Alicia Dunbar PER Lysa Molnar PER Debra Scarlett PER
Connecticut Special Olympics Frank De Fazio PDD Carl Gorman PER Carl Stevens PER Cindy Dalterio Philip Roy

 

Committee Chairman
Conventions & Hospitality Peter H. Freiler PSP
Site Selection At-Large At-Large At-Large
Robert Hansen PGLC, PGLTC Leon Zahaba PGLC, PSP, PDD Terrence P. Ford PSP, PDD
Operations SP Appointment SP Appointment SP Appointment 1st VP Appointment 2nd VP Appointment
Peter H. Freiler PSP Laurene Gade Heidi Adamski Terence P. Ford PSP, PDD Donna Wallace PSP
Credentials At-Large At-Large At-Large At-Large At-Large
John F. Mancini PER Barbara Miller Janet Zimmerman PER Vacant Dave Lemoine PER
Hospitality At-Large At-Large At-Large At-Large At-Large
Richard Palanzo SPGER, PGLCA Laurene Gade Heidi Adamski Terence P. Ford PSP, PDD Vacant

 

Committee State Chairman District Chairmen
Central Coastal East Northwest
Drug Awareness Lisa Berthiaume PDD Julie Goode PER Sheila M. Parizo Patricia Miller Robert Ferone PDD
Elks National Foundation Robert V. Claffey PDD        
Government Relations Anthony Duarte PER Dennis Claffey PDD Joseph Trovarelli PDD Bruce Delmastro Owen Quinn PER
Hoop Shoot David Nagy PER George Gilhuly Sheila Parizo Mary Hill James and Jean Weingart PER
Inter-State Relations Mike Bonini SP, PDD Phil Stender PDD      

 

Committee Chairman At-Large At-Large At-Large At-Large
Judiciary Leon Zahaba PGLC, PSP, PDD Peter H. Freiler PSP, PDD James R. Carroll PSP Steven Ferraro PSP, PDD Robert Hansen PGIG, SDGER, PGLC

 

Committee State Chairman District Chairmen
Central Coastal East Northwest
Lodge Activities/Community Welfare Thomas R. Smith PER
Membership Andrew Caporossi PDD Randy Annino Eric Svege PER Ross Parker PER Dave Phillips ER
Public Relations Robert Magowan PER Richard Poole PER Sheila M. Parizo ER John Espada PER Steve Maheu PER
Ritualistic Peter Nelson PDD Peter Freiler PSP Vacant Robert Brown PER Don Woscyna PDD
Safety & Accident Prevention John Simko PDD Chairman Board of Trustees
Scholarship William L. Coley Henry Koritkowski Dave Beaton PER Dan Skiba PSP Elizabeth Thisdale PER
Scounting Coordinator Vacant
Soccer Shoot Thomas Matthews PER George Gihuly Michael Jaber PER Mary Hill Donald McCurdy PER
State Association Auditors Steven Gagnon PER Peter Fusco Mike Southworth PER Henry Nichols PER Wayne Landry
Veterans Service Rick Berthiaume PER Bert Martus PER John Franco PDD Gerry Gallo PER Robert Ferrone PDD
Website Joshua Gray PER Dennis Claffey PDD Robert Magowan PER Pete Heacox PER Manuel Tirado PER

 

Connecticut Elks PER Association Officers

 

President: Dave Lemoine, PER Bristol Lodge No. 1010
1st Vice President: Sandra Hirth, PER New London Lodge No. 360
2nd Vice President: John P. Simko, PDD Derby Lodge No. 571
3rd Vice President: Seth Miller, PER Middletown Lodge No. 771
4th Vice President: Denise Johnson Southington Lodge No. 1669
Secretary: Robert Ferone Sr., PDD New Britain Lodge No. 957
Treasurer: Edward Baranyai, Jr., PDD Bridgeport Lodge No. 36
Chaplain: John Franco, PDD Branford Lodge No. 1939
Sergeant at Arms: Michael Johnson, PDD Southington Lodge No. 1669
Inner Guard: Tom Middleton, PER Bristol Lodge No. 1010

 

Past State Presidents of the Connecticut Elks Association

Year

President

Lodge Name

 

1930 - 1931

Martin J. Cunningham 

Danbury Lodge No. 120

*

1931 - 1932

Martin J. Cunningham 

Danbury Lodge No. 120

*

1932 - 1933

Roy R. Powers 

Hartford Lodge No. 19

*

1933 - 1934

John F. Pickett 

Middletown Lodge No. 771

*

1934 - 1935

William H. Flood 

New Haven Lodge No. 25

*

1935 - 1936

William W. Hickey 

Willimantic Lodge No. 1311

*

1936 - 1937

John J. Nugent 

Ansonia Lodge No. 1269

*

1937 - 1938

William S. Murray 

Norwich Lodge No. 430

*

1938 - 1939

Robert Cunningham 

Danbury Lodge No. 120

*

1939 - 1940

William M. Scully 

Meriden Lodge No. 35

*

1940 - 1941

Andrew F. McCarthy 

New London Lodge No. 360

*

1941 - 1942

Frank M. Lynch 

New Haven Lodge No. 25

*

1942 - 1943

Arthur J. Roy 

Willimantic Lodge No. 1311

*

1943 - 1944

William Hession 

Derby Lodge No. 571

*

1944 - 1945

Clarence J. McCarthy 

Rockville Lodge No. 1359

*

1945 - 1946

James M. Reardon 

New London Lodge No. 360

*

1946 - 1947

James T. Welch 

Bridgeport Lodge No. 36

*

1947 - 1948

George Grasser 

Wallingford Lodge No. 1365

*

1948 - 1949

Thomas J. Clark 

Greenwich Lodge No. 1150

*

1949 - 1950

Thomas O'Loughlin 

Hartford Lodge No. 19

*

1950 - 1951

Henry J. Bergman 

Norwalk Lodge No. 709

*

1951 - 1952

Louis J. Olmstead 

Southington Lodge No. 1669

*

1952 - 1953

Daniel F. Foley 

Norwich Lodge No. 430

*

1953 - 1954

Samuel Annunziato 

Stamford Lodge No. 899

*

1954 - 1955

Thomas F. Winters 

Bristol Lodge No. 1010

*

1955 - 1956

Merritt Ackerman 

Middletown Lodge No. 771

*

1956 - 1957

Edwin J. Maley 

New Haven Lodge No. 25

*

1957 - 1958

A. Clayton Weisner 

Meriden Lodge No. 35

*

1958 - 1959

George J. Caillouette 

Manchester Lodge No. 1893

*

1959 - 1960

John J. Gillespie 

Bridgeport Lodge No. 36

*

1960 - 1961

John W. Winn 

Winsted Lodge No. 844

*

1961 - 1962

Robert H. Hullivan 

New London Lodge No. 360

*

1962 - 1963

Jack P. Windt 

Bridgeport Lodge No. 36

*

1963 - 1964

Michael Kiro 

East Hartford Lodge No. 2063

*

1964 - 1965

Gilbert A. Rich 

Southington Lodge No. 1669

*

1965 - 1966

George R. English 

Manchester Lodge No. 1893

*

1966 - 1967

Thomas M. Newton 

Greenwich Lodge No. 1150

*

1967 - 1968

Harrison Berube 

New Haven Lodge No. 25

*

1968 - 1969

Louis G. Triano 

Naugatuck Lodge No. 967

*

1969 - 1970

Francis G. Adams 

New London Lodge No. 360

 

1970 - 1971

Henry E. Kuryla 

Milford Lodge No. 1589

*

1971 - 1972

Francis J. Adams 

Branford Lodge No. 1939

*

1972 - 1973

Francis P. Hines 

Bristol Lodge No. 1010

*

1973 - 1974

Clifford R. Gasparini 

Westbrook Lodge No. 1784

*

1974 - 1975

Andrew M. James 

Fairfield Lodge No. 2220

*

1975 - 1976

Edward J. Szewczyk 

Enfield Lodge No. 2222

*

1976 - 1977

Francis A. Joyce

New Britain Lodge No. 957

*

1977 - 1978

George W. Lambert 

Norwich Lodge No. 430

*

1978 - 1979

Lawrence Volpe

Bridgeport Lodge No. 36

*

1979 - 1980

Francis R. Reinholz

East Hartford Lodge No. 2063

*

1980 - 1981

Joseph D. Palmer

Naugatuck Lodge No. 967

*

1981 - 1982

Alan W. Lyon

Willimantic Lodge No. 1311

*

1982 - 1983

Douglas G. Murray

Milford Lodge No. 1589

**

1983 - 1984

William M. Cullen

Hamden Lodge No. 2224

*

1984 - 1985

Angelo A. Rubbo

Waterbury Lodge No. 265

*

1985 - 1986

Charles W. Lusk

New London Lodge No. 360

*

1986 - 1987

William E. Miller

Danbury Lodge No. 120

 

1987 - 1988

James V. Lee III

Wallingford Lodge No. 1365

 

1988 - 1989

Joseph L. Paoli

Meriden Lodge No. 35

*

1989 - 1990

Leon R. Zahaba Jr.

Manchester Lodge No. 1893

 

1990 - 1991

Charles M. Carroll

Bridgeport Lodge No. 36

 

1991 - 1992

Angelo DiGianni 

Hartford Lodge No. 19

*

1992 - 1993

Thomas Murrone 

Bristol Lodge No. 1010

*

1993 - 1994

William J. Denvir 

Westbrook Lodge No. 1784

*

1994 - 1995

Warren E. Tingley 

Fairfield Lodge No. 2220

*

1994 - 1995

Charles M. Carroll

Bridgeport Lodge No. 36

 

1995 - 1996

Joseph F. Bradley 

Wethersfield/Rocky Hill  Lodge No. 2308

*

1996 - 1997

Robert W. Hansen 

New Britain Lodge No. 957

 

1997 - 1998

Robert J. Janovic 

New London Lodge No. 360

 

1998 - 1999

Richard M. Palanzo 

Danbury Lodge No. 120

 

1999 - 2000

Donald A. Bunnell 

Wallingford Lodge No. 1365

*

2000 - 2001

James E. Desmarais Sr.

Naugatuck Lodge No. 967

 

2001 - 2002

George J. Godard Jr.

Groton Lodge No. 2163

 

2002 - 2003

James R. Carroll

Milford Lodge No. 1589

 

2003 - 2004

Philip L. Wilson

Hamden Lodge No. 2224

 

2004 - 2005

Timothy C. Angell

Winsted Lodge No. 844

 

2005 - 2006

Frank J. Hegedus

Danielson Lodge  No. 1706

 

2006 - 2007

Alan A. Baranyai

Bridgeport Lodge No. 36

 

2007 - 2008

Gaetano 'Buddy' Patrizzi

Wethersfield/Rocky Hill No. 2308

 *

2008 - 2009

Dennis R. DiMauro

New Britain Lodge No. 957

 *

2009 - 2010

Daniel Skiba

Rockville Lodge No. 1359

 

2010 - 2011

William J. Chinn Jr.

Danbury Lodge No. 120

 
2011 - 2012 Steven S. Ferraro

Windsor Lodge No. 2060

 
2012 - 2013 Terence P. Ford

Naugatuck Lodge No. 967

 
2013 - 2014 Michael J. Barta

Danielson Lodge No. 1706

 
2014 - 2015 Jan A. Wankowicz, Sr.

MilfordLodge No. 1589

 
2015 - 2016 Peter H. Freiler

Hamden Lodge No. 2224

 
2016 - 2017 Jonathan W. Arthur

Waterbury Lodge No. 265

 

2017 - 2018
 
Donna L. Wallace Willimantic Lodge No. 1311  

2018 - 2019
 
David J. Acanfora Bridgeport Lodge No. 36  

* - Deceased         ** - Expelled